Užupis

Prie Vilniaus senamiesčio prisišliejęs Užupis iš kitų sostinės rajonų visuomet išsiskyrė savo drąsa bei unikalumu. Tai patvirtina ir faktas, kad prieš kelis dešimtmečius mikrorajonas pasiskelbė atskira respublika su savo prezidentu, himnu, vėliava ir konstitucija, išversta į daugiau nei 80 pasaulio kalbų ir iškabinta Paupio gatvės sienoje. 

Dabar pačiame sostinės centre esantis Užupis iš pradžių vystėsi ne kaip miesto dalis, o kaip vienas seniausių Vilniaus priemiesčių, kurio istorija siekia XIV–XV a. Tad ir didžiąją dalį namų sudaro seni autentiški mūriniai ir mediniai pastatai, įtraukti į paveldo sąrašus. Užupiui būdinga mažaaukštė, paprastai 2 ar 3 aukštų architektūra. 

Itin ribota, maždaug 0,6 kvadratinio kilometro užimanti teritorija, juosiama Vilnelės upės, sąlygoja ir gana aukštas nekilnojamojo turto kainas – rajonas tiesiog neturi vietos plėstis, tad ir naujai vystomų nekilnojamojo turto projektų čia – vos vienas kitas. 

Iš pradžių amatininkų, žydų verslininkų, o vėliau – menininkų rajonu tapęs Užupis dažnai lyginamas su Paryžiaus Monmartru ir Kopenhagos Kristianija.

Kas čia traukia

  • Uždaras, ramus rajonas šalia senamiesčio
  • Menininkų ir kūrybininkų bendruomenė
  • Gausu žaliųjų zonų – upės pakrantė su pėsčiųjų ir dviračių takais, Kūdrų parkas, greta – Bernardinų sodas, Kalnų parkas

Gyvenimo stilius

Užupis – gana uždara teritorija, kurią nuo senamiesčio iš trijų pusių skiria Vilnelė, o iš ketvirtosios – stačios kalvos ir sparčiai besivystantis gyvenamųjų pastatų bei modernių įstaigų Paupio rajonas. Užupio bendruomenę sudaro menininkai, kūrybininkai ar bohemiškam gyvenimo būdui neabejingi žmonės, kuriems patinka ramesnė, tylesnė ir lėtesnė kasdienybė nenutolus nuo miesto centro. 

Pramogos

Nedidelis mikrorajonas gali patenkinti įvairius laisvalaikio poreikius. Savaitgalius užupiečiai leidžia jaukiose kavinukėse, šeimos restoranuose, nišinėse parduotuvėlėse. Ramiam poilsiui, pasivaikščiojimams, laisvalaikiui su knyga šiltuoju metų laiku šeimos ar pavieniai gyventojai renkasi Bernardinų sodą, Kūdrų ir Kalnų parkus.

Be abejo, menininkų rajone gausu ir kultūros renginių – Užupyje vyksta alternatyvios mados festivaliai, rengiami koncertai, parodos, poezijos skaitymai, vaidinimai, originalios Užupio šventės, itin lengvai pasiekiamos ir visos senamiesčio pramogos. 

Užupyje įsikūręs pasaulinio garso lietuvio Jono Meko vizualiųjų menų centras, ne viena meno galerija bei žymus Užupio meno inkubatorius, kuriame veikia apsilankymo vertos ekspozicijos ir kūrybinio bendradarbiavimo erdvės.

Compare listings

Compare